Te döntesz!
Vekerdy azt mondta, hogy nem feltétlenül jó, ha a 3 év körüli kicsiket leszoktatjuk az „akarom” kifejezésről, csak azért, mert a „szeretném” és a „kérem szépen” kedvesebb, finomabb, és ezt szeretjük hallani felnőttként. Az akarat megtörésére utal ezzel Vekerdy, hogy ha már egy kicsi gyerekben letörjük az akarat szárnyait, akkor ténylegesen csírájában folytjuk el azt a kialakuló akaraterőt, ami az életben segítene neki, hogy ne csak vágyjon dolgokra kamaszként, felnőttként, hanem ténylegesen akarjon valamit, akarjon és merjen döntést hozni, választani és ne csak sodródni.
Szülőként, felnőttként segíthetjük a gyerekeket abban, hogy megtanuljanak döntést hozni, no nem a nagy dolgokban, de a mindennapok apróságaiban, és ahogy nőnek, a nem is annyira apróságokban. A kicsik dönthessenek abban, hogy sajtos kifli legyen-e a reggeli vagy müzli tejjel, hogy az új cipőt vegye-e fel vagy még a régit, a nagyobbal megbeszélhetjük partnerként kezelve őt, hogy beiratkozzon-e rajzszakkörre vagy maradjon a zongoratanulásnál, vagy hogy szeretne-e a szünetben több napot a mamánál aludni vagy sem. A tinédzserek esetében pedig már mi magunk örülünk, ha bevonnak minket a döntéseikbe. Épp ezért fontos, hogy kamaszkorra felkészítsük őket arra, hogy jól tudjanak dönteni, és hogy merjenek is választani, ne pedig egy erősebb egyéniségű barát mellett sodródjanak.
Hogyan mutassuk meg, hogy egy rossz döntésnek milyen következményei vannak? Hogyan tanítsuk meg őket mérlegelni? Van egy szuper könyvsorozat, ami – amellett, hogy észrevétlenül szeretteti meg az olvasást az esetleg addig még nem éppen könyvmoly kamasszal, – nagy segítség lehet ebben.
Az 1000 veszély sorozat címe igazából jól tükrözi, hogy mi vár az olvasójára: 1000 veszély, kötetenként. Ezek a könyvek olyan interaktív olvasmányok, amikben az olvasó maga dönthet, hogy merre haladjon a történet szála, azaz tényleg izgalmas, kihívásokkal és döntéshelyzetekkel teli könyvekről van szó. Ráadásul itt minden döntés életveszélyes helyzetbe sodorhatja az olvasóját, szóval igazán oda kell figyelni. Ahogy az életben is. Hiszen a döntéseink határozzák meg az életutunkat, van, ami persze kijavítható – ahogy a könyvben is vissza lehet ugrani, ha rossz döntést hoztunk, – ám van, amikor olyan balul sül el egy döntés, hogy annak a következményein már nem lehet javítani. Ennek a súlyát szükséges megértetnünk a gyerekekkel, tinikkel, hogy aztán képesek legyenek ők maguk is átlátni egy-egy helyzetet, mérlegelni és felelősségteljesen döntést hozni. Maga a döntéshozatal folyamata mellett pedig külön meg kell tanítanunk őket olyan fogalmakra, mint az érdekérvényesítés, a segítségkérés, a helytállás, az önbizalom.
A könyvsorozatot főként kamaszoknak szánta Fabian Lenk, akit már az Idődetektívek sorozat miatt is szeretünk. Most két új kötettel, egy Marsra szállásos kalanddal, és egy telefonos applikációs interaktív történettel gyarapodott az 1000 veszély sorozat, amiben többek között már találkozhatunk dzsungeles, konzolos, focis, tengeres, kalózos, kísértetes és piramisos történetekkel is, mindig különböző helyszínekre és más-más korokba kerülhetünk a történetekkel.
Ez a remek sorozat a döntés-, sőt a vészhelyzetekben való helytállásra és a cselekvőképességre is nevel. Mindezt pedig úgy teszi, hogy a kamasz olvasó nem egy (számára) unalmas monológot hallgat végig a szüleitől a felelősségről, a döntések fontosságáról, hanem olvasóként szinte egy játékban vesz részt, és észre sem veszi, hogy milyen fontos dolgokat tanult, miközben ráadásul könyvet is olvasott.