Kényes témáról fesztelenül – Hiánypótló könyvek kamaszoknak #5
Hogy miért szeretjük Marc-Uwe Kling történeteit? Arról már korábban is meséltünk, mert imádnivalók a könyvei, amik fontos dolgokról a humor nyelvén tanítanak. Most pedig legújabb kötetét szeretnénk bemutatni, ami egy kényes témáról szól, mégis fesztelen és humoros tud maradni a hangvétel, amiben Kling mesél.
A kötet, azaz A nap, amikor Apa egy kényes témáról akart beszélgetni, a szerző sorozatának harmadik része. A korábbi két történet is olyan olvasóknak való, akik nyitottak, értik és szeretik a humort, illetve a kedvesen esetlen szereplőket.
„Apa azt mondta, hogy egyszer-egyszer nekik is szükségük lenne egy romantikus hétvégére. Bármit jelentsen is ez. Tifani már betöltötte a hatodik életévét, sőt egy ideje már iskolába járt, de neki még soha nem volt igénye egyetlen romantikus hétvégére sem.”
Mi történik egy romantikus hétvégén? Hát honnan tudnák ezt a kicsi gyerekek? A tinik meg már tudják, velük épp ezért érdemes megejteni A BESZÉLGETÉST. No, de hogyan is lehet belekezdeni egy ilyen témába… Általában a felnőttek a bennük megalapozott feszültséggel kezdeményezik a beszélgetést, a mit sem sejtő gyerek, kamasz pedig azonnal átveszi a feszkót. Majd ebben a hangulatban jön a feszengés, a cikiség érzése, és ekkor még el sem hangzott egy szó sem. Mert hát felnőttként felnőtt témákról sokszor még felnőttekkel is nehéz beszélni. Hát még gyerekekkel! Mert ők vagy semmit nem fognak érteni a gondosan kitalált monológból, vagy már el is késtünk a beszédünkkel és egy „jaj ne már” mondattal leintenek minket. De mindezt lehet másként is, mert a felvilágosítást is lehet humorral kezelni, amitől oldottabb hangulatban adhatunk át olyan fontos információkat a gyerekeknek, amik tényleg meghatározóak számukra.
Marc-Uwe Kling klassz, új könyve ugyan nem spórolja meg nekünk a teljes beszélgetést, de nagyszerű alapot ad. Ha pedig átolvastuk együtt, vagy a másik szobából lestük, ahogy a gyerek átlapozza a könyvet, utána már bátrabban leülhetünk beszélgetni ezekről a kényes témákról. A gyerek látja, hogy van egy könyv teli rajzokkal, ami erről szól, tehát nem lehet ez olyan szörnyen tabu téma. Ő is talán bátrabban kérdez, illetve mi, felnőttek kapunk egy remek sorvezetőt, mankót ahhoz, hogy együtt is átrágjuk a témát.
Ez a kötet nyíltan beszél a szerelemről, azaz valami olyan különleges dologról, ami megtörténhet két ember között. Szó esik a ’60-as évekről, a nemi szervek felépüléséről, petefészekről, a megtermékenyülés folyamatáról, az evolúcióról, a védekezés fontosságáról, ezeket pedig mind meg is magyarázza a szerző roppant ügyesen elrejtve egy-egy laza párbeszédbe.
Mindezeket nagyon informatív, nem tolakodó, de a témát nem is elmismásoló illusztrációk támogatják, amik Astrid Henn rajzasztaláról érkeztek a kötetbe.
Ajánlott könyveink még a témában:
Azt nekünk, felnőtteknek kell éreznünk, hogy mikor adjuk a gyerek kezébe Kling történetét. Fontos, hogy érzékenyen közelítsünk, jól időzítsünk és legyünk nyitottak minden kérdésre, mert a gyerekek őszinték, és a kérdéseik is azok lesznek. Nem valószínű, hogy ez a beszélgetés lesz életünk legfesztelenebb fél órája, de ha felkészülünk lelkileg, és ezt a kötetet választjuk segítő társunknak, akkor mégis sikerülhet úgy beszélni a felvilágosítás témájáról, hogy az ne legyen senkinek rossz élmény, sőt, jó hangulatú, nevetgélős beszélgetés legyen, akárcsak Marc-Uwe Kling története.