Leírás
„Georggal az informatikateremben felfedezte, hogy az, amit mindig is szeretett volna – egy bűntelen és mégis kegyetlen szimuláció, a lehetőség, hogy ne csak hősiesnek érezze magát, hanem valóban az is legyen…”
A Marianum egy nagy múltú, elitista bécsi iskola, itt tanul Till Kokorda. Osztályfőnöke egy régimódi és despotikus figura. Till sem a megkövetelt kánonnal, sem a sznob környezettel nem tud mit kezdeni. Szenvedélye a számítógépes játékok, konkrétan egy valós idejű stratégiai játék, az Age of Empires 2. Anélkül, hogy bárki is tudna róla a környezetében, tizenöt évesen már hírességnek számít a gamerek között, ő a világ legfiatalabb top 10-es játékosa. De vajon az online sikerek számítanak az offline világban is?
A Német Könyvdíjjal kitüntetett Valós idők klasszikus fejlődésregény is lehetne, amely kikacsint Musil, Hesse, Thomas Mann, Ottlik főhőseire. Azonban nem csupán az uniformizáló erőszak elleni lázadás és az egyéni szabadságvágy nagyívű metaforája, amiben a főhős az online térben talál menedéket. Az apa halálának feldolgozása, és az első szerelem keserédes átélésének hiteles ábrázolása mellett igazi társadalmi látlelet, amely görbe tükröt tart a kortárs bécsi politikai és kulturális elit elé.
A Valós idők egy kíméletlenül pontos, szellemes és empatikus történet a 21. századi fiatalokról.
„Egyszerre pattan fel huszonöt ember, egyszerre tolja hátra a székét, recseg a padló, és az utolsó beszédfoszlányok is elhalnak. Majd harsány nevetés. Azok nevetése, akik nem érintettek, azoké, akik titokban azt remélték, hogy a társaikat elkapják, és ez gondoskodik majd a szórakoztatásukról. "
Kritikák, interjúk
Könyves Magazin
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
Tonio Schachinger nevét érdemes megjegyezni: a fiatal osztrák szerző kapott már Német Könyvdíjat, de van egy olyan érzésünk, hogy itt nem állt meg a szárnyalása. Díjnyertes regénye egy szokatlan felnövéstörténeten vezeti végig az olvasót, amiben a videójátékok jelentenek menekvést abból a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg a főhős számára.
Scolar Magazin
Egy Német Könyvdíjas regény, amely valódi társadalmi párbeszédet indított el
Első ránézésre Tonio Schachinger Valós idők című regénye egy romantikus történet is lehetne, azonban a látszólag könnyed alaphelyzet mögött egy rendkívül pontos társadalomkritika rejtőzik, amely olyannyira betalált a németeknél, hogy 2023-ban elnyerte a Német Könyvdíjat és az olvasók szívét is, hiszen megjelenése óta több mint 200 000 példányt adtak el belőle. Rendhagyó könyvajánló egy rendhagyó regényről.
Szeged.hu
Menekülés az Age of Empires II világába – Bak Róbert ajánlja Tonio Schachinger Valós idők című regényét
Bár nem mindig érdemes készpénznek venni, de vannak olyan irodalmi díjak, amiket ha elnyer egy adott mű, akkor azt mindenképpen érdemes elolvasni. Pontosan egy ilyen kitüntetés a Német Könyvdíj is, amit egy nemrég egy nálunk ismeretlen, de annál jobb osztrák szerző nyert el, akinek első magyarul megjelenő regényét mindenkinek kézbe kellene vennie.