Kocsis Noémi évek óta kutatja Magyarország legérdekesebb helyszíneit, amelyekről eddig két könyvben mesélt az országot felfedezni vágyóknak. Harmadik, és egyben legújabb kötetében Magyarország 500 rejtélyes és legendás helyszínét mutatja be. Az előkészületekről, kedvenc legendáiról és úti céljairól, valamint hamarosan érkező írásáról beszélgettünk vele, aki eközben egy hosszú hétvégére elég programjavaslatot is megosztott velünk.
Az előszóban azt olvashatjuk, hogy a kötet egy szubjektív válogatásra épül. Milyen elv mentén került bele a Bakancslista – Legendás Magyarország című kötetbe ez az 500 helyszín és legenda?
Elsősorban az volt a vezérlő elv a kötet szerkesztésénél, hogy legyen minél kalandosabb, minél élvezetesebb, minél érdekesebb, úgyhogy bár egy elég bő merítésből lehetett válogatni, igyekeztem a legizgalmasabbakat beletenni a kötetbe.
Ha jobban belelapozunk a könyvbe, azt láthatjuk, hogy bizonyos megyék, térségek kiemelkednek a többi közül a legendás helyszínek számában. Mi lehet ennek az oka?
Ha ránézünk Magyarország térképére, azt látjuk, hogy vannak nem túl magas hegyeink és sok síkságunk. Általában az emberek igyekeztek megmagyarázni a hegyek, a szurdokok, a mély völgyek, a sziklák keletkezését, nagyon sok legendánk olyan megyéhez kötődik, ahol ilyen természeti képződmények vannak. Értelemszerűen az Alföldön ilyet keveset találunk, úgyhogy a síkvidéki helyeken más jellegű legendákat kellett keresni. Ott jellemzően a meglévő vízfolyásokhoz kötik az emberek a történeteket, tehát például elsüllyedt templom, vízbe ugrott lány, megátkozott és a folyóba esett násznép a főszereplő.
A következő hetek, hónapok lehetőséget biztosítanak számunkra, hogy felfedezzük ezeket a helyszíneket. Tervezel felkeresni olyan látnivalókat, amelyekről a könyvben is olvashatunk?
Rengeteg olyan helyszín van, ahol már én is jártam régen, és vannak olyanok is, ahová még nem jutottam el. Szoktuk mondani, hogy kicsi ez az ország, kicsivel több mint 93 000 km2, de számításaim szerint így is körülbelül 6 évig tartana a könyv helyszíneit végigjárni. Nagyon szeretem a régi történelmi helyeket. A csonkatornyokat, a titokzatos, pusztába kiáltott, magányos apátságokat, ezekből szeretnék a Balaton-felvidéken és Nógrádban felkeresni, úgyhogy ezek az idei terveim.
Ha az olvasóknak kellene összeállítanod egy hosszú hétvégére elegendő programot, milyen úti célokat javasolnál?
Látogassanak el az egyik kedvenc országhelyszínemre, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyébe. A nagymamám és a nagynéném révén onnan szárazom, gyerekkoromban sok nyarat töltöttem Miskolcon, ezáltal nagy szívszerelmem a Zemplén és a Bükk. Induljanak el, és derítsék fel Miskolcot, majd Lillafüredet, ezt követően menjenek tovább észak felé, és látogassák meg a Vizsolyi Biblia Látogatóközpontot és Telkibányát. Utóbbi csodálatos, mesebeli helyszíne Magyarországnak. Olyan, minthogyha a magyar középföldén (J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura egyik ismert helyszíne – a szerk.) járnál, olyan zöld lankák és olyan hihetetlen hegyek váltják egymást, ami odacsábítja az embert.
Telkibányán be tudnak nevezni egy úgynevezett hegyikristály-kereső túrára. Telkibányán ugyanis létezik egy ember, úgy hívják, hogy Telkimanó (ez a beceneve – a szerk.). és kristálykereső túrákat szervez az erdőben. Egy marék hegyikristállyal lehet innen hazamenni, amit mi bányászunk ki a talajból. Nagy élmény kicsiknek és nagyoknak is. Szinpetriben pedig a világ legnagyobb könyvét lehet megnézni, amit egy könyvkötő több méteres oldalakkal és gerinccel készített el.
Hogyan állsz neki egy ilyen grandiózus munkának?
Egy ilyen kötet előkészületei nagyon kemény kutatómunkával kezdődnek. Az ember feltúrja az internetet, a települési értéktárakat, és mindenféle apró legenda után próbál kutatni. De pont ezek a kis, eldugott oldalak, értéktárak azok, amik a legismeretlenebb történeteket mutatták meg.
Van olyan legenda ezek közül, amelyen a leginkább meglepődtél?
A legmeglepőbb történeteket sokszor a közvetlen környezetünkben találjuk meg. Az enyingi temetőben van egy olyan sír, amelyről azt tartják a helyiek, hogy nem lehet eltemetni, hiszen a föld újra és újra kiveti magából a koporsót, amely egy fiatal lány testét rejti, aki a rossz nyelvek szerint a helybeli asszonyok férjeit szerette el. A dolog pikantériája, hogy ez a hölgy, akit Tokaji Rebekának hívtak, a lelkipásztor lánya volt. A nők természetesen megátkozták és szörnyű kínok között halt meg, a koporsót pedig ez az átok tartja a földfelszínen. Természetesen ebből a legendából semmi sem igaz. Ha volt is ilyen sír a temetőben, akkor Rebeka inkább a kor adta betegségben halt meg, hiszen az 1700-as évekről beszélünk, amikor sokféle betegség ragadhatta el a helyi lakosokat. Nem gondoltam volna, hogy Enyingen ilyen legendát találok.
Az interjút Budapest szívében készítjük. Te székesfehérvári vagy, ott születtél, és a mai napig ott élsz. Sosem csalogatott a főváros?
Most is folyamatosan csalogat. Itt vagyunk ezen a csodálatos helyszínen (Kocsis Noémi a Lánchíd pesti hídfőjénél beszél – a szerk.) és nagyon nehéz erre a kérdésre nemet válaszolni. De azt hiszem, hogy én vérbeli vidéki vagyok, vérbeli fehérvári. Gyerekkoromban sokat jártam a szüleimmel Budapestre, és már felnőttként az Osztapenko hűlt helyénél (Ilja Afanaszjevics Osztapenkot ábrázoló szobor állt egykor a M1–M7 bevezetőjénél a Kelenföldi vasútállomás vonalában – a szerk.) mindig elkapott a harci ideg. Hogy mi fog történni. A közlekedés hektikussága, az emberek tömege inkább zavart, mint lelkesített. Mostanság turistaként élvezem ezt a gyönyörű várost.
Van kedvenc helyed Budapesten?
Nem tudnék megnevezni egy helyszínt. Az egész város hihetetlen, impresszív lüktetése, fényei, színei, furcsa hangulatai azok, amik engem megragadnak. Mindig megtalálom ezeket a hangulatokat, mint a kosz, úgy tapadnak hozzám. Általában úgy bóklászom a városokban, hogy felfelé bámulok, mindenkinek nekimegyek, merthogy az épületornamentikákat figyelem, és e tekintetben is csodálatos ez a város.
Dolgozol most új könyvön?
Igen. A következő Bakancslista-könyvvel kilépünk ennek a csodálatos országnak a határai közül, és megnézzük, hogy az egykori magyarlakta területeken milyen kalandok érhetnek minket, milyen szórakozási lehetőségek és látványosságok várják a turistákat. És nagyon bízom benne, hogy ez a kötet még 2025-ben napvilágot tud látni.
Utazás lapokon át és lapokon túl – Olaszország izgalmas legendái és úti céljai
Olaszország minden utazással többet mutat meg magából, ahhoz viszont, hogy e mindenki által meghódítani kívánt hölgy új oldalát felfedezzük, nem árt, ha szakértőkhöz fordulunk, akik nemcsak bolondulnak minden porcikájáért és különleges csizmájáért, hanem rengeteget is tudnak róla. Készüljünk fel a randevúkra a Scolar Kiadó útikönyveivel, és fedezzük fel őt magunknak az OTP Travel utazási iroda segítségével.