Dr. Séllei Beatrix: Jól lenni jó, ez nem kérdés. Viszont attól még nem vagyunk jól, hogy nem vagyunk rosszul.

„Ha valami állandó, akkor az a változás.” Ez az idézet olvasható Dr. Séllei Beatrix honlapján, amely jól keretezi első könyvében, a május 27-én megjelenő Változás pszichológiájában leírtakat. A BME oktatója egyetemi elfoglaltságai mellett boldogság- és változásmenedzsmenttel foglalkozó szakember és pozitív pszichológus is, aki páciensekkel folytatott beszélgetések során vette észre, hogy a problémák egyik legfőbb eleme a változás. Motivációiról, az általa képviselt pszichológiai irányról, valamint első könyvéről beszélgettünk szerzőnkkel.

 

Mi motivált arra, hogy könyvet írj az ember életében megjelenő változásokról, azok menedzseléséről és megéléséről?

Az elmúlt években egyre inkább azt tapasztaltam az előadásaimon és a klienseimnél is, hogy az elakadások, a kérdések nagyrészt a változásokra vagy az azoknak való ellenállásra vezethetőek vissza. Azonban nagyon sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy pszichológushoz járjanak, és együtt felfejtsék ezeket a kérdéseket. Mivel a küldetésemnek érzem, hogy segítsem az embereket, a könyv egy olyan műfajnak tűnt számomra, amivel sok tudást, viszonylag hatékonyan tudok átadni.

Széleskörű szakképzettséged első pontjaként szoktad a bemutatkozásaidban kiemelni a pozitív pszichológiát, a boldogság- és változásmenedzsmentet. Mi az oka annak, hogy ezt az irányt választottad?

Jól lenni jó, ez nem kérdés. Viszont attól még nem vagyunk jól, hogy nem vagyunk rosszul. A pozitív pszichológia, ami a pszichológia tudományának legfiatalabb ága és nagyjából akkoriban „született”, amikor én elkezdtem pszichológiát tanulni, éppen azokra a belső forrásokra irányítja a figyelmet, amelyekkel közelebb kerülhetünk a jó élethez. Én szerencsés vagyok, mert viszonylag hamar megtaláltam a küldetésem, ahogy a nevem, Beatrix jelentése is mondja ’boldogságot hozó’. Tudtam, hogy segíteni szeretnék az embereknek, hogy jobbá váljon az életük, és ezt sokan úgy határozzák meg, hogy boldogok szeretnének lenni. Én azt is látom, hogy ez amilyen jól hangzik, gyakran olyan nehezen elérhető. Meg kell keresni és fejleszteni az erőforrásainkat, valamint változtatni kell a nem vagy nem elég jól működő mintáinkon. És ez már meg is adja az én mesterhármasomat: pozitív erőforrások, változás és boldogság!

Tapasztalatod szerint melyek azok a fő területek, amelyek a magyar átlagember számára a legkomolyabb szorongást okozzák?

Amelyekre fontos kiemelten koncentrálnunk saját változásmenedzselésünk sikere és mentális egészségünk érdekében. Tapasztalatom szerint, ha bármilyen többletterhelést kapunk például a munkában vagy a családi szereposztás változik meg, a saját jóllétünkre fordított figyelem, idő és pénz az, amiből először elveszünk. Azaz bármikor, ha a dolgok kizökkennek a normál kerékvágásból, érdemes fokozott figyelmet fordítanunk a mentális egészségünkre. Ha a könyv segítségével megszelídítjük és barátainkká tesszük a változásokat, az életünkben megélt stressz szintje jelentősen le fog csökkenni. Óriási kihívás a felnőtté válás vagy felnövő gyermekeink kezének elengedése, ahogy bármely életbeli vagy életkori szerep változása megterhel bennünket. A rossz munkahely vagy a munkanélküliséggel járó létbizonytalanság, esetleg a kettő között feszülő dilemmázás is sokak számára ismerős lehet. A megélt munkahelyi vagy magánéleti kudarcok, amennyiben szőnyeg alá próbáljuk őket söpörni, belülről ellenünk dolgozó feszültségforrások. Bár a stresszmentes élet unalmas lenne, a mindennapi feszültségekkel sem könnyű együtt élni.

Úgy fogalmazol, hogy „A bennünk élő naiv pszichológus fejlesztése – hiszem – alapvető jog és lehetőség.” – Egy átlagos személy mennyire tudja aktív pszichológiai tanácsadás nélkül menedzselni ezeket a folyamatokat?

Közhely, de igaz, hogy a tudás hatalom. Ma már széleskörű tudáshoz juthat bárki érdeklődő könyvekből, blogokból vagy podcastekből. Azonban nagyon fontos, hogy az, amit olvasunk vagy hallgatunk, minőségi legyen. Rengeteg az álpszichológia, a tudományosnak tűnő, ráadásul hangzatos és univerzális megoldásokat ígérő tanfolyam, eszköz vagy videó. Ez a könyv több tízezer oldal elolvasott, tudományosan is jó minőségű anyagon, valamint 15 év szakmai tapasztalatán alapul: nem csak én mondom, hogy működik, hanem rólam is mondják, hogy jó vagyok. Én, a könyv segítségével, egy lehetőséget adok a jobb életre. A könyvem segít megérteni a velünk történő dolgokat. Ez a fajta felismerés és átlátás már fél megoldás. Ezen felül még olyan gyakorlatokat, az életünkbe viszonylag könnyen beilleszthető eszközöket is mutatok, amelyek tovább visznek a megoldás útján. Azonban nem helyettesíti a könyv a terápiát, az egyéni tanácsadást azokban a helyzetekben vagy olyan emberek számára, akiknél az indokolt. Lehetnek olyanok is, akiknek a könyv ugródeszka, hogy szakemberrel célzottan mélyítsék az önismeretüket.

Olvass bele a május 27-án megjelenő Változás pszichológiája című könyvbe először itt, a Scolar Magazinon:

Tartalomhoz tartozó címkék: Interjú Pszichológia