Mik a legnagyobb tévhitek az anyagcserével kapcsolatban? Milyen tünetek jelezhetik a hormonháztartás problémáit? Hogyan védekezhetünk a káros környezeti hatások ellen, és miért hasznos a glükózmonitor? Erről is beszélgetett Rákóczi Gabi a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában. A cikk és a podcast eredetileg a HVG.hu-n jelent meg 2025. június 18-án.
Lehet, hogy mindent jól csinálunk, cukormentesen táplálkozunk, sportolunk, odafigyelünk. A kilók mégsem mozdulnak, a ciklusunk felborult, és bár a laboreredményeink rendben vannak, valamiért egyszerűen csak nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Sokan hisszük, hogy ha odafigyelünk az étkezésünkre, sportolunk, akkor az anyagcserénk is rendben lesz. Az anyagcsere viszont ennél jóval bonyolultabb rendszer, nemcsak a működéséhez, de a megértéséhez is rengeteg háttérszereplő kell. A Kösz, jól legújabb epizódjában ebben a kérdésben próbálunk rendet tenni.
Tényleg jó, ha valakinek gyors az anyagcseréje? Elkerülhetetlen, hogy a korral egyre rosszabb legyen? Mi történik, amikor precízen követünk egy étrendet, sportolunk, mégsem fogyunk le, vagy nem sikerül teherbe esnünk? És hogyan hat a szervezetre, ha Ozempic segítségével akar fogyni az ember? Ezekre a kérdésekre is kereste a választ Bánhalmi Kata vendégével, Rákóczi Gabriella a Fogyás és glutén és a Fogyás és az inzulinrezisztencia című könyvek szerzőjével, anyagcsere-kutatóval, élelmiszer- és táplálkozástudományi szakemberrel.
Rákóczi Gabi Msc.
Rákóczi Gabi MSc élelmiszer- és táplálkozástudományi szakember, jelenleg a fajtamézek botanikai és földrajzi eredetmeghatározásával kapcsolatos kutatásokat végez doktori képzés keretein belül. Táplálkozástudományi mesterdiplomáját a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerezte. Édesanyja révén – aki egész életében egészségügyisként dolgozott – már gyermekkorában óta foglalkoztatja az egészség megőrzésének és a civilizációs betegségek megelőzésének gondolata. Egy 18 éves fiúgyermek édesanyjaként személyes küldetésének is tekinti az egészségnevelést és a megfelelő tájékoztatást a különböző betegségek kialakulási kockázatával kapcsolatban. Vallja, hogy mindennapi élelmiszereinkkel megbetegíthetjük szervezetünket, ám helyesen alkalmazva azokat, éppúgy lehetséges általuk bizonyos – életmódból adódó – betegségek gyógyítása is, így többek közt az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség.
Akkor toppant az életembe, amikor elkezdtem pánikolni – György Tekla könyves blogger cikke
Tavaly decemberben éreztem először, hogy noha szeretem és imádom a kenyeret, de kell egy kis szünet, mert elnehezít. Aztán beszélgettem valakivel a gluténérzékenység, gluténallergia tüneteiről, majd utánakerestem. Az online cikkekben volt minden, mint a búcsúban, és nagyjából akkor toppant be az életembe Rákóczi Gabi könyve, amikor már kezdtem pánikolni, hogy én ehhez kevés vagyok.