Igenis beszélni kell a menstruációról! – Hiánypótló könyvek kamaszoknak #1
Vannak olyan könyvek, amikre azt mondjuk, hogy hiánypótló, mert eddig nem volt a témában egyáltalán kötet, vagy nem volt igazán említésre méltó. Általában egy-egy témakört járnak körül ezek az írások, segítenek élethelyzetekben, dolgok értelmezésében, érzelmek megértésében.
Amikor pedig tinédzsereknek szólnak ezek a ténylegesen hiánypótló művek, akkor felnőttként örülünk, hogy a mi segítségünkre is vannak, nekünk is támaszt nyújtanak abban, hogy miként beszéljünk valamiről kamasz gyerekünkkel, főként, ha valami kényes, ciki vagy esetleg fájó témáról van szó.
Mostani sorozatunkban 4 olyan kötetet fogunk bemutatni, amik kifejezetten a tiniknek szólnak, de nemcsak nekik segítenek. Elsőként a Tabuk nélkül a menstruációról című kötetről mesélünk.
Még ki sem nyitottuk a könyvet, már a borítója is bátorítólag hat, hiszen elszánt és boldogan integető kistinik köszönnek nekünk, és a kötet alcíme is csak jót sejtet: Tényszerű útmutató a pozitív hozzáállásért.
A kötet már az elején leszögezi, hogy bár elsősorban azoknak a kistiniknek szól, akiknek megjött az első havi vérzésük, vagy időszerű, hogy megérkezzen, ám rajtuk kívül mindenkinek átfogó képet nyújt, és arra buzdítja a szerző az olvasóit, hogy a téma alapos megismerése után támogassák azokat, akik át is élik a könyvben leírtakat.
A szerzőről
Chella Quint célkitűzése az volt, hogy megváltoztassa a menstruáció körüli zavart csendet, hogy letörölje a tabutémák listájáról a menzeszt, és arra bátorítson mindenkit, hogy pozitív időszakként tekintsen a havi vérzés időszakára. Törekvései szerencsére nagy visszhangot keltve terjednek a világban, és a period positive, azaz a pozitív menstruáció kifejezés és hozzáállás egyre többek számára telik meg jelentéssel. Chella célja az is, hogy támogatást nyújtson a menstruációval kapcsolatos tájékoztatás és nevelés terén – ennek szellemében született meg ez a könyv is.
A kötetben végig találkozhatunk „Az én történetem” című szakaszokkal, amikben Chella a saját tapasztalatait meséli el az épp aktuális topikhoz. Ez már egy eleve olyan támogató és bensőséges hangulatot teremt, amitől egy kiskamasz felbátorodik, érzi, hogy nem is olyan ciki beszélni a menzeszről, hiszen ez a könyv és szerzője is nyíltan teszi ezt.
A kötet teljesen érthetően magyarázza el azokat a szavakat, tényeket, amik a témában sokszor felmerülnek, mindeközben a biológiai háttérrel is megismertet, de érthetően teszi ezt. Egész hosszan mesél a szerző a tévhitekről, illetve arról is, hogy miért is ne csak suttogva beszéljünk a menstruációról, hogy valóban fontos az a változás, ami csak mostanában történik, azaz, hogy ne legyen tabutéma a ciklus, hanem nevezzük nevén a dolgokat.
A szövegeket nagyszerű illusztrációk támogatják, amik kihagyhatatlanok a téma megértéséhez. Giovana Medeiros rajzai mutatnak be mindent, amiről szó esik: a szeméremtestről, a fanszőrzetről, a petevezetékről, a hormonok szerepéről, az ovulációról, a menopauzáról, a váladékokról, a menstruációs bugyiról, a gyerekvállalásról és mindarról, hogy mi hogyan hat a testünkre és a hangulatunkra is.
Az illusztrációkon semmi nincs kitakarva, kikockázva, bizony ebben a könyvben végre mindent láthat az olvasója. Olyan dolgokat érthet így meg a saját vagy mások testéről, annak működéséről, amikről egy kiskamasz nagy valószínűséggel nem mer kérdezni, vagy nem is tudja megfogalmazni a kérdéseit a fogalmak hiányában.
A Tabuk nélkül a menstruációról hű marad a címéhez, és nem szépelgően, a témát elmismásolva beszél rébuszokban, hanem igazán szókimondó, de mindemellett nem riasztó egy tini számára, hanem abszolút támogató, bátorító hangvételű, igazán olyan könyv, amire bátran mondjuk: hiánypótló.