Leírás
A fotográfia alapjai című könyvsorozat harmadik kötete, az Expozíció, a fényképezés egyik legösszetettebb témakörébe vezeti be az olvasókat. A hasznos tanácsok mellett száznál is több gondosan válogatott, kísérletezésre inspiráló fotó és lényegre törő ábra segíti az expozíció titkait megismerni kívánó amatőr fotósokat, valamint a fotográfia, a design és a vizuális művészetek iránt érdeklődőket.
A helytelen expozíciós beállítások ritkán szülnek jó képeket, ezért a vérbeli fotósok mindig kiemelt figyelmet fordítanak a zársebesség és a rekeszérték tudatos megválasztására.
A szerző az alapok részletes áttekintése után bemutatja a zársebesség és a mozgás viszonyát, kitér a mélységélességben rejlő kreatív lehetőségekre, a fénymérés jelentőségére, módszereire és eszközeire.
A könyv külön fejezetben foglalkozik a dinamikatartomány minél optimálisabb kihasználásának kérdéseivel, ismerteti a zónarendszert, a túl- és alulhívás lehetőségeit és az expozíció helyi szabályozásának módszereit. A szerző segít felkészülni a váratlan és nehéz helyzetekre is: a speciális eseteket bemutató fejezet kitér többek között a techikailag helyes expozíciót felülbíráló szubjektív megítélésre, a szembefénynél és a vaku segítségével készült képekre, a fehéregyensúlyra, a téli tájképekre, valamint a makro- és infravörös felvételekkel kapcsolatos tudnivalókra.
A szerző ajánlása:
Rosszul sikerült expozícióból ritkán lesz jó kép. A modern fényképezőgépek bonyolult fénymérői végeredményben csak két értéket számítanak ki, a záridőt és a rekeszértéket. A motívumprogramok és az automatikus expozíció használata kényelmes, de a gondolatainkba nem látnak bele, ehelyett csupán a világ közmegegyezésen alapuló látásmódját tükrözik. Az így készült képek a fényképezőgép gyártójának nézőpontját mutatják, nem a sajátunkat.
A fényképezésben az önkifejezés azt jelenti, hogy saját céljainknak megfelelően tudjuk szabályozni az expozíciót. Ha nem tartjuk kézben a záridőt, nincs ráhatásunk arra, hogy a mozgás éles vagy elmosódott lesz-e.